YORUMLAR

İyi'den Mükemmel Şirket'e

Bundan birkaç yıl önce Jim Collins kendisine şu soruyu sordu: “İyi bir şirket, mükemmel bir şirket olabilir mi? Eğer olabilirse nasıl?” Bu soru üzerine Collins ve 21 araştırmacıdan oluşan ekibi yanıtı aramaya başladılar. Araştırmalarında Fortune 500 şirketlerinden oluşan bin 435 şirketi incelemeye aldılar. Sonuçta şirketlerden sadece 11’inin iyiden harikaya ulaştığını belirlediler. Her biri farklı sektörlerden olan 11 şirketin ortak özellikleri ise gelenekselliğe karşı koyuşlarıydı.Ortaya çıkan sonuca göre iyiden harika olmaya giden yolda yüksek profile sahip CEO’lara ya da en son teknolojiye gerek yoktu. Önemli olan kurumsal bir kültüre sahip olmak ve belli bir disiplin içinde hareket etmekti.

 

Tam bir kitap tutkunu olarak bilinen ve ayda en az üç kitap okuyan Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Hasan Denizkurdu’nun en beğendiği kitap da Jim Collins’in “İyiden Mükemmele” adını taşıyan bu kitabı. Denizkurdu, kitaptan çıkardığı ana fikri şöyle anlatıyor: “Önemli olan iş ve işin karmaşıklığı değil, o işi kimin yöneteceği”.İş hayatını ve şirketleri otobüse benzeten Hasan Denizkurdu, iyi gitmeyen bir otobüsten, daha iyi performans bekleniyorsa yapılması gerekenin hem şoför hem de yolcuları yeniden seçmek olduğunu söylüyor ve “Ama en önemlisi, o otobüsü sürecek kişiyi bulabilmektir” diyor. Kaynak: http://www.capital.com.tr/sirketler-ve-yoneticiler/bir-kitap-okudum-ise-bakisim-degisti-haberdetay-3525

 

 


01 Temmuz 2005 / Capital Dergisi

İyi'den Mükemmel Şirket'e

Collins, mükemmel şirketleri bulmak için şu kriterleri göz önüne almış: Şirketler hakkında son 50 yılda çıkan makaleler, anahtar görevde bulunan yöneticilerle mülakatlar, yöneticilere verilen ücretler, iş stratejileri, şirket kültürleri, tensikatlar, liderlik tarzları, cirolar, finansal göstergeler...Mükemmel şirketleri ‘diğerlerinden’ ve ‘iyi’ şirketlerden ayıran özellikler şu şekilde ortaya çıkmış: İyiden mükemmele dönüşmüş 11 şirketin 10’unun CEO’su (İcra Kurulu Başkanı) şirketin içinden gelmiş (ithal, transfer yok).

Şirketin iyiden mükemmele dönüşmesiyle, yöneticilerin ücret ve diğer gelirleri arasında özel bir bağlantı yok (yöneticiler daha çok kazandıkça daha başarılı olmuyor). Mükemmel şirketler uzun vadeli planlamaya diğerlerinden daha çok zaman ayırıyor. Teknoloji ve teknolojinin neden olduğu değişimler, iyiden mükemmele dönüşümü ateşleyen bir etken değil. Teknoloji dönüşümü hızlandırsa da dönüşüm yaratmıyor. Şirket satın almaları ve birleşmeler, iyiden mükemmele dönüşümü ateşlemiyor. İki vasat şirketin birleşmesinden mükemmel şirket çıkmıyor. Bu şirketler değişimi yönetmek, çalışanları motive etmek, elemanların şirkete bağlılığını artırmak gibi konularla pek ilgilenmiyor. Doğru koşullar altında bağlılık, motivasyon gibi sorunlar kendiliğinden ortadan kalkıyor. Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/mukemmel-sirketlerin-sirlari-243612

 


23 Temmuz 2004 / Mine Kılıç-Hürriyet

İyi'den Mükemmel Şirket'e

 

Boyner Yayınları'ndan çıkan kitabı okumuştum; hafızamı yokladım, çok şey kalmadığını anlayınca, yeniden okumaya karar verdim.İlkeli tutku, vasattan uzak durma, girişimcilik ruhu, esneklik ve hız ihtiyacı, özgürlüğü sorumluluğa dönüştürme becerisi, doğru ve yeterli kaynak tahsisi, organik bütünü gözden ırak tutmama, süreklilik kazanmış gelişmeye odaklanma vb. bir dizi konuda yalın, ayrıntılı ve aydınlatıcı bilgiyi yeniden anımsadım. Jim Collins'in "İyiden Mükemmele" adlı kitabını bir kez daha okuyarak. Bugünü anlamak isteyen herkesin işine yarayacak anlamlı bilgiler bulabileceği bir çalışma. Bence iş dünyası içindeki insanlar okumalı.

Kaynak: http://www.dunya.com/iyiden-mukemmel-sirkete-75115yy.htm

 


16 Ocak 2010 / Rüştü Bozkurt-Dünya